Údržba trávníků – zahradnické služby

Realizace zahrad

Údržba trávníků není jen sekání jednou týdně v létě a kompostování trávy. Pokud chcete mít kvalitní a zdravý trávník, je třeba dodržet několik základních pravidel při zakládání, následné péči a údržbě trávníku.

realizace zahrad

Při zakládání trávníku je třeba postupovat uvážlivě. Tato práce je celkem fyzicky a časově náročná, proto je vhodné přenechat založení trávníku profesionální firmě, která dělá tyto zahradnické služby. Tito realizátoři mají vhodné kultivační vybavení a znalosti jak postupů, tak dostupnosti materiálů.

Mnohdy taková realizace trávníku vyjde levněji, než svépomocí.

Pokud přece chcete tuto práci zvládnout sami, je třeba nahrubo srovnat a provést úpravu terénu kolem domu do přibližného stavu ( bagem podle velikosti pozemku a náročnosti úprav). Poté přijde na řadu kultivace terénu a přimísení organické hmoty nebo písku podle potřeby (kvality půdy). 

Kvalitu půdy a její pH je dobré před započetím těchto prací znát. Někdy se zdá že v půdě nic neporoste, ale nemusí to tak být. Podle pH půdy by se pak určovala skladba rostlin. Zlepšení kvality půdy se provádí přimísením některých složek dle potřeby. Písek se používá na zlehčení půd a organická hmota (kompost ap.) na zkvalitnění půd. Zahradníci používají na kultivaci a promísení jednotlivých složek nebo příměsí jednonápravové malotraktory, které mají sílu, ale vytočí se i na malé ploše. Neustále v průběhu realizace se sbírají a odváží kameny. Je možné tuto práci udělat i ručně, ale zabere opravdu mnoho času.

Nakonec se přistoupí ke konečné úpravě, setí a válcování pozemku. Poté je nutno začít zalévat pozemek.

Zalévá se vydatně, aby se na pozemku začaly dělat louže. Pozor na odtékání semínek! Zalévání ručně nedoporučuji už ad 200m2. Stráví se u toho hodně času a výsledek není většinou takový, jako při zalévání postřikovačem. Například překlápěcí postřikovače které koupíte v zahradních centrech stojí pár korun a udělají práci bezmála jako profesionální závlaha. Musí se jen posunovat po pozemku aby bylo vše zalité. Pokud se zalévá poctivě a vydatně, tráva vyrazí již za týden a do měsíce je zeleno.  Při zalévání se ještě většinou ukážou kameny, které je nutno posbírat. Není ovšem vhodné po rašícím trávníku běhat. Vyplatí se, když první týdny po zasetí nebudete vstupovat na pozemek. Tráva je potom rovná, pravidelná a nepoškozená.

Po vzejití trávníku se může lehce přihnojit a dále zalévat s menší intenzitou. První jarní a hnojení při zakládání trávníku se dělá hnojivy na kořenění. Tedy hnojivy kde převažuje ve složení draslík a fosfor nad dusíkem. Naopak hnojení jednou měsíčně na zapojený trávník se provádí hnojivy s převahou dusíku (tvorba zelené hmoty).

A to už jsme se dostali k údržbě trávníku. Při dobré údržbě trávník prosperuje a nevyžaduje si tolik našeho času. Jsou to jen základní úkony. Hnojení, seč, zalévání a občasná vertikutace (provzdušnění) drátěnými hráběmi, nebo lépe vertikutátorem, který používají zahradníci. Opět platí, že je lepší objednat si zahradníka, který provádí tyto zahradnické služby. Profesionální provzdušňovače mají větší sílu a práci provedou kvalitněji. potom je potřeba vertikutace pouze 2x do roka (jaro, podzim). Toto provzdušnění má za úkol jednak vyhrabat starou zahnívající trávu, která uvolní místo zmlazení a zlepšit přístup vzduchu ke kořínkům trávy. Tím se předchází chorobám (hlavně plísním) které stejně jednou bude třeba řešit.

Často se nám stává, že si nás pozvou až když je pozdě a trávník si vyžaduje větší a dražší zásah. Přitom stačí jen pár základních kroků popsaných výše a trávník vám bude sloužit a dělat radost.

Zadavatel tipu, rady, nabídky:

web:   http://www.zahradybrada.cz/index.php/travniky
email:   h.brada@centrum.cz
telefon:   
Účesy HappyHair - virtuální kadeřník - tvé vlasy 1000x jinak!