Čas na výměnu stěračů
Víte, že kvalitní stěrače rozhodují také o vaší bezpečnosti v autě? Pokud v dešti nebo sněhu neuvidíte, tak může dojít k nehodě. Vyvarujte se tomu jejich správnou údržbou.
Jeden ze způsobů, jak můžete lépe zabezpečit své auto je pořídit mu kvalitní stěrače. Výhody jsou nasnadě – lepší viditelnost v dešti či sněhu, což se jistě hodí. Dříve, když jsme si stěrače regulovali sami a v mnoha případech to tak stále je, jsou používány relativně zřídka. Ovšem s nástupem automatických systémů, které si stěrače sami zapínají dle potřeby už jedou víc.
Kdy je vyměnit?
I stěrače mají životnost a čas na výměnu. Doporučuje se jednou za 6 měsíců, nebo po ujetí 10 tis. kilometrů. Otázka zní, kdo to řeší. Spíše se počká až přestanou fungovat nebo je někdo ukradne.
K pomalé degradaci stěračů přispívá zejména – písek, nečistoty, chemické přípravky ze silnice nebo sluneční světlo. Nevýhodou této degradace mohou být následné škrábance na čelním skle, což se může i dále stupňovat. Proto je lepší je kontrolovat. V případě, že se rozhodnete pro výměnu, tak jedině oba dva, aby bylo dosaženo správného efektu.
Na jaké typy stěračů, můžeme při výběru narazit?
Paprskové – jsou z pružinové oceli s integrovanou gumou. Nemají žádný rámeček a poskytují rovnoměrný tlak na zakřivená přední skla.
Zimní – jsou vyrobeny z gumy, která je odolnější proti žáru. Jsou silnější než klasické a mají větší odolnost proti trhání.
Silikonové – zůstávají pružné v extrémním horku i chladu. Nejsou ovlivněny oleji či UV zářením. Není tak tuhá jako u zimních stěračů.
Vyhřívané – má topné těleso uvnitř stěrky. Díky tomu led lépe taje. Instalace je trochu náročnější.
Jak vidíte je celkem na výběr. Asi nejlepší variantou pro naše podmínky jsou Silikonové stěrače, které dle vlastností mají větší výdrž a také jsou šetrnější k přednímu sklu.
V každém případě se vyplatí věnovat pozornost i této části automobilu, aby vás pak nepřekvapily nějaké nepříjemnosti.
Zadavatel tipu, rady, nabídky: