Co je to vlastně ta finanční svoboda?
Finanční svoboda je stav, kdy osoba má takové pasivní finanční příjmy, které pokrývají veškeré nezbytné měsíční výdaje a tyto finanční příjmy NEJSOU získávány na základě aktivní činnosti či práce dané osoby.rnDalší použitelné definice…rnFinanční svoboda je termín, který se užívá k popsání stavu člověka, který má dostatek osobního bohatství k tomu, aby mohl žít nekonečně dlouho bez toho, aby musel pracovat pro zajištění svých základních potřeb. — WikipediarnrnFinanční svoboda je schopnost člověka řídit peníze takovým způsobem, že má dostatek finančních prostředků k životu, který si dobrovolně zvolil bez své aktivní práce nebo bez pomoci druhých. — Nightingale Conantrnrn
Finanční svoboda je tedy stav, kdy člověk získává příjem na základě dříve vytvořeného systému či naakumulovaných aktiv (majetek), které generují příjem pravidelně a nekonečně dlouho bez ohledu na to, zda se člověk na vydělávání aktivně podílí či nikoliv – příjem je tedy pasivní (reziduální) a je vyšší než celkové životní náklady daného člověka a přichází opakovaně, stále a do nekonečna…
Jakmile vytvoříte pasivní příjem, v tu chvíli může odejít ze zaměstnání, práce či podnikání, kde získáváte aktivní příjem, aniž by to ovlivnilo Váš životní standard.
Všimněte si, že jednotlivé definice nezmiňují množství peněz. Jde vždy o konkrétního člověka, jeho životní styl a potřeby, které má, než o peníze samotné. Finanční svoboda pro každého znamená něco jiného a pro každého člověka bude na jiné úrovni.
V reálném ekonomickém prostředí dochází k inflaci. Je tedy nutné, aby šlo o stav, kdy čerpaný pasivní příjem (renta, reziduální příjem) může narůstat alespoň tak rychle, jak roste inflace a tak byla zachována podmínka pokrytí nutných výdajů do budoucnosti.
Finanční svoboda nutně neznamená, že musíte být bohatí…
Svou finanční svobodu získáte, když si spočítáte své měsíční náklady a zabezpečíte si systém či aktivum, který generuje takový příjem, jež Vám Vaše náklady pokryje, plus započtete navýšení v rámci inflace.
Jestliže jsou například Vaše měsíční náklady 30.000 Kč a vytvoříte aktivum, které Vám měsíčně generuje příjem 40-50.000 Kč plus každoroční navýšení o inflaci bez toho, abyste se ráno museli nutně zvednout z postele, pak máte finanční svobodu, přitom však nutně nemusíte být bohatí…
Vaše finanční svoboda je však dostatečně velká na to, abyste mohli dělat mnoho z toho, co si usmyslíte, aniž byste pro tento příjem museli chodit do zaměstnání…
Co finanční svoboda znamená pro Vás?
Znát obecné definice je hezké – co však finanční svoboda či nezávislost znamená pro Vás osobně?
- Člověk, který je zvyklý žít v přepychu, bude mít hranici finanční svobody položenou výše než člověk, který dokáže vyjít skromněji.
- Tomu, kdo dokáže vyjít skromněji, se bude finanční svoboda snadněji dosahovat a pravděpodobně ji dosáhne rychleji.
[První úkol]: Vezměte si k ruce papír a tužku a právě teď si doprostřed napište číslo, které pro Vás znamená finanční svobodu. Spočítejte své měsíční náklady a napište si sumu, kterou byste potřebovali získávat jako pasivní příjem, aby byla dosažena Vaše finanční svoboda.
Finanční svoboda a svoboda časová…
Jakmile máte vyřešen příjem a nemusíte trávit 8 hodin denně (nebo i více) tím, že se musíte postarat o své živobytí, najednou získáte obrovskou volnost a množství času, se kterým můžete disponovat, jakkoliv se Vám zlíbí…
Lidé se často zaleknou toho, co vlastně budou dělat, jakmile získají finanční svobodu – většina tvrdí, že by nechtěli zůstat doma a nic nedělat…
Já jim to nevyvracím.
Osobně bych si také nedokázal představit nic nedělat – to ani není účelem získání finanční a časové svobody.
Být časově nezávislý neznamená, že neděláte nic.
Spíše to znamená, že Vy určujete, jak bude vypadat Váš den – jak, kde a s kým jej budete trávit. Nikoliv, že to, jak Váš den vypadá, určují Vaši nadřízení, podřízení nebo Vaši zákazníci…
Jakmile je finanční svoboda dosažena, můžete najednou 8 (či více) hodin denně, které teď trávíte v práci, použít na něco ušlechtilého, čemu věříte a být změnou, která udělá skutečný rozdíl v životech druhých lidí…
Můžete:
- učit druhé lidi, jak dosáhnout finanční svobody,
- věnovat svůj čas a pracovat pro charity zdarma,
- dát svůj čas dětem v sirotčinci a tomu, abyste je lépe připravili na život,
- jet do oblasti, kde bylo přírodní neštěstí a pomoci jako dobrovolník,
- jet předat své znalosti a zkušenosti do zemí 3-tího světa…
Můžete dělat spoustu skvělých věcí, když na to máte čas a peníze. Neznamená to sedět na zadku a nedělat nic.
Moje žena je zubařka. Jakmile dosáhneme finanční svobody, její sen je odjet na pár měsíců do Afriky a pomoci tam dětem s péčí o zuby.
Na druhou stranu, jestliže máte finanční a časovou svobodu, také můžete cestovat bez omezení (záleží na tom, jak velká finanční svoboda to je a co Vám umožňuje) a poznat skutečně svět, bez toho, abyste se museli ohlížet na to, že po dvou či čtyřech týdnech musíte zpět do zaměstnání…
Finanční svoboda & Důchod – Další velký důvod být finančně nezávislý…
Spoléhat na firmu, pro kterou pracujete či stát, že se o Vás na stará kolena postarají, je v dnešní době nezodpovědné – jednak vůči Vám samotným, jednak vůči Vaší rodině, protože oni jsou ti, na které padne odpovědnost a zátěž v době, kdy se o sebe nebudete moci postarat samotni…
Situace ve světě – stejně jako u nás se změnila.
Nic není garantováno, jak tomu bylo v době komunismu. Starší ročníky snad ještě důchod budou mít…
Ale lidé, kteří jsou narozeni po roce 1970 a mladší – mohou s ním počítat?
A pokud přece jen důchod bude…
Dokážete si pro sebe sama představit, že z Vašich nynějších 20-ti, 30-ti nebo 50.000 (či více) Kč měsíčně, které aktivně vyděláváte, spadnete ve věku kolem 65-ti let na příjem kolem 9000 Kč měsíčně (nebo méně)?
- Dokážete i nadále utáhnout svou domácnost?
- Budete schopni udržet si svůj životní standard?
- Myslíte, že budete schopni alespoň důstojně žít?
Já si to pro sebe sama představit nedokážu a proto pracuji na tom, abych se o to postaral teď, místo toho, aby mě to v mých 65-ti letech zaskočilo, bez možnosti jakkoliv to v daném okamžiku změnit pro svůj pokročilý věk, nedostatek energie, možná nemoc či osobní neschopnost…
Když vytvoříte pasivní příjem (reziduální příjem, rentu), Vaše finanční svoboda bude možná.
Čti více – viz zadavatel níže:
Zadavatel tipu, rady, nabídky: